Ustalar da çıraklar da ödüllendi

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Mezunları Vakfı (İLEV), bu yıl 18’incisini düzenlediği ‘Meslekte 50.Yıl Onur Günü Töreni’nde ustalara ödüllerini verdi. Törende, İletişim Fakültesi (İLEF) bünyesindeki atölyelerde çalışan genç iletişimcilere de plaket verildi.

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Mezunları Vakfı’nın bu yıl 18’incisini gerçekleştirdiği ‘Meslekte 50.Yıl Onur Günü Töreni’nde, ustalara ‘Meslekte 50.Yıl’ plaketi verilirken okul bünyesindeki gazete, sinema, radyo ve reklamcılık alanında çalışan genç iletişimcilere de ‘Emek Ödülleri’ verildi. İLEF Mahmut Tali Öngören Sinema Salonu’nda yapılan törene, Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu adına Başkan Vekili Savaş Kıratlı’nın yanı sıra İLEF Dekanı Prof. Dr. Abdülrezzak Altun, İLEV Başkanı Ali İnandım ve çok sayıda basın temsilcisi ile İLEF’te görevli akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Çıraklar ustalarına ödüllerini verdi

Törende, Korkmaz Alemdar, Hulusi Turgut, Belma Güner, Bülbün Korkut, Yavuz Sezer, Kamil Olcay, Anıl Demirgüç, Utku Gürel, Mehmet Gültekin, Ahmet Tansel, Tülay Eratalay, Tünay Şenocak, Filiz Ozankaya, Özdemir Kalebek, Nihal Gürsel, Zeynep Reha Atasagun, Ahmet Ertüm, Yılmaz Karaca, Vedat Şahin Güres, Coşkun Deniz Ercan,  Mehmet Süreyya Oral, Yüksel Ünsal, Avni Erboy, Ahmet Nevzat Balım, Ergun Onarır, Fahri Kaytaz, Erdoğan Varol, Andaç Atak, Ali Tamer Ürüm, genç iletişimciler tarafından ‘Meslekte 50.Yıl’ plaketi verildi. 1969 yılında okuldan mezun olan 11 ustaya da 50.Yıl Mezuniyet Ödülü verildi.

Bu arada İlefAnkara Grubu tarafından düzenlenen ‘Bir Öykü Yaz İçinde Ankara Olsun’ başlıklı öykü yarışması kapsamında dereceye girenlere belgeleri ve hediyeleri verildi.

“Usta, çırak, kalfa zinciri koparsa..”

Törenin açış konuşmasını yapan İLEV Başkanı Ali İnandım, “Törenimiz bize bir kez daha usta çırak ilişkisine dikkati çekme fırsatı sunuyor. Bir ülkenin, bir toplumun başına gelebilecek en kötü şey usta çırak ilişkisinin azalması veya bitmesi. Çıraklar ustalarını kaybediyor. İletişim fakültelerinin niteliğini değil, ihtiyaç olmadığı kadar sayısını arttırdık. Staj bile yapamayan binlerce çırak dört yılın ardından ya anne babalarıyla baş başa bırakılıyor ya da alışveriş merkezlerinde kasiyerlik yapıyor. Ustaların çırak, çırakların usta bulamadığı patronların çıraklara maliyet olarak baktığı, ustayı da çırağı da savunmasız bırakan çıkmaz bir sokağa girmiş bulunuyoruz. Usta çırak kalfa zinciri koparsa, geleceğimiz kestirilemez” diye konuştu. İnandım, “Bugün ayrıca bir ilk gerçekleşecek, okulumuzun 1969 yani ilk mezunlarının 50’inci mezuniyet yılını da kutlayacağız” dedi.

“Köklü bir kurum”

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Abdülrezak Altun, “İlk ders zilinde İLEF’te okuyan arkadaşlarımız da aramızda.  İLEF alanında dört yıllık eğitim veren ilk fakültedir. Bu yıl Türkiye’de ilk kez uygulanan akreditasyon prosedürünün başarıyla tamamlanması konusunda bir sınav verdik ve üç bölümümüzle ulusal bazda eğitim veren ilk kurumuz. Yüksek Öğretim Kurulu’nun engelsiz üniversite ödülü kapsamında iki belge verildi” diyerek. fakültenin hem fiziksel hem de eğitimde erişilebilirliğine değindi.

“Desteğimiz sürecek”

Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Savaş Kıratlı da İLEV’in düzenlediği törenin mesleki açıdan büyük bir öneme sahip olduğunu belirterek, Gazeteciler Cemiyeti olarak her yıl destek vermeye gayret ettiklerini söyleyerek, “Kuruluşuna katkıda bulunmaktan onur duyduğumuz Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin çalışmalarını bundan sonraki dönemlerde de desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Törenden sonra Ankara Gazeteciler Cemiyeti’ne geçen ustalar ve çıraklar, burada karşılıklı sohbet etme tecrübelerini paylaşma fırsatı buldu. Ayrıca çıraklara, Cemiyet bünyesinde açılan Basın Evi de gezdirilerek bilgi verildi